Piektdiena, 2023. gada 27. janvāris
Vārda diena : Ildze, Ilze, Izolde

Darbs un vaļasprieks – zinātne

10.11.2022 Anita Banziņa/Autores foto

   Katra tikšanās vai izbrauciens kopā ar Arturu Stalažu izvēršas par visai izzinošu pasākumu. Par katru vietu, notikumu un lietu viņam ir tik daudz stāstāmā, ka spēj tikai klausīties. Vien dažu minūšu laikā pēc intervijas, kamēr Arturs nav paguvis uzlēkt uz velosipēda un aizmīties prom, uzzinu, ka to pelēko, sačervelējušos lapiņu ir nometusi un rudens vējos palaidusi baltā apse un cik interesantus eksperimentus ar to ūdens glāzē var veikt bērni. Un tā zaļā stibiņa, kuras nosaukumu neesmu iegaumējusi, arī ir mazliet īpaša.

{longHTML}

Vajag tikai noticēt savam sapnim

10.11.2022 Indra Cehanoviča/Foto no Īles luterāņu baznīcas fonda krājumiem

   Nu jau kādu laiku ikviens, kurš kaut vai caurbraucot pabijis Īlē, var vērot vietējā luterāņu dievnama atdzimšanu. Jāteic, ja daudzviet šādas, faktiski pilnībā izpostītas ēkas pamazām vien nogrimst nebūtībā, Īles gadījumā tā nenotika. Un jau no pirmsākumiem baznīcas atjaunošana nedalāmi ir saistīta arī ar Rīgas Jauniešu kori BALSIS un tā diriģentu Intu Teterovski.

{longHTML}

Kuri topošie speciālisti varēs pieteikties stipendijai?

09.11.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto

   “Zemgale” jau rakstīja par pagājušajā mēnesī Dobeles novada domes kārtējā sēdē spriesto. Šoreiz vēl par dažiem būtiskākajiem izskatītajiem lēmumprojektiem. Viens no tiem bija lēmumprojekts par atbalstāmajām studiju specialitātēm novadā. Tās būtu “ārsts”, “ārsts speciālists”, “ārsta palīgs”, “medicīnas māsa”, “skolotājs” un “sociālais darbinieks”. Kāpēc izvēlētas tieši šīs specialitātes?

Indra Cehanoviča/Autores foto

{longHTML}

«Sprīdīšu izaicinājumi» turpinās

09.11.2022 Alise Kruglauža/Autores foto


   31. oktobrī sākās ceturtais «Sprīdīšu izaicinājumu» etaps. Projekta organizators un dalībnieks Nr 1. ir Mārtiņš Brigzna, kurš ir SIA «M&B Brigzna» valdes loceklis un kura ikdiena paiet, vadot divas kafejnīcas un vienu kulinārijas veikalu. Ņemot vērā šobrīd aktuālās problēmas valstī, izaicinājumu biznesā netrūkst, līdz ar to darba netrūkst, taču Mārtiņš ir apņēmies kopā ar 43 dalībniekiem zaudēt 12 kilogramus svara, lai sasniegtu savu ideālo skaitli uz svariem.
Alise Kruglauža/Autores foto

{longHTML}

Kapitālsabiedrības audita ziņojumā – 40 punktu

09.11.2022 Indra Cehanoviča Autores foto

   “Zemgale” jau rakstīja, ka plānots veikt auditus jeb saimnieciskās darbības izvērtējumu visās Dobeles novada pašvaldības kapitālsabiedrībās. Ir noslēdzies pirmais no tiem, kas notika SIA “Dobeles ūdens”. Secinājums – atklāts 40 dažādu pārkāpumu vai neatbilstību normatīvo aktu prasībām. Plašāk par to “Zemgalei” pastāstīja novada domes priekšsēdētājs IVARS GORSKIS.

   - Šādiem auditiem jeb kapitālsabiedrību pārbaudēm bija jābūt jau sen. Diemžēl, bet jau ilgāku laiku ir bijis tā, ka šo uzņēmumu darbu vērtējam vien, iepazīstoties ar to darbības gada pārskatu rezultātiem ir vai nav peļņa, vai strādāts ar zaudējumiem. No tā tad arī iepriekš tika izdarīti secinājumi, kā kapitālsabiedrība ir strādājusi. Bet patiesībā šie parametri jau nav vienīgie un noteicošie rādītāji. Kapitālsabiedrību darbs ir jāpārbauda pēc būtības, ir jākontrolē to darbs, jāvērtē, cik lietderīgi un likumīgi tiek tērēti to finanšu līdzekļi.

Šim nolūkam pašvaldībā ir izveidota jauna – iekšējā audita – nodaļa, kas atrodas tiešā domes priekšsēdētāja, ne izpilddirektora pārraudzībā, lai tā būtu pēc iespējas neatkarīgāka struktūrvienība.

{longHTML}

Saruna ar dobelniekiem – konstruktīva un konkrēta

07.11.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto

   Šī gada pēdējā pašvaldības vadības tikšanās ar iedzīvotājiem aizvadīto ceturtdien notika Dobelē, koncertzālē “Zinta”. Jāteic, ka iespēju uzdot sev interesējošos jautājumus bija izlēmis ļoti niecīgs iedzīvotāju skaits, mazāk nekā divi desmiti cilvēku. Toties pati saruna izvērtās ļoti konstruktīva – bija jautājumi, bija atbildes. Patika tās vai nē, jāspriež pašiem tikšanās dalībniekiem.

{longHTML}

Ar Valsts prezidentu runāja par situāciju novadā un aktualitātēm

03.11.2022 Sarmīte Rone/Autores foto

    Trešdien darba vizītē Dobeli apmeklēja Valsts prezidents Egils Levits, apmeklējumu sākot Dobeles kultūras namā ar sarunu ar novada domes deputātiem un vairākiem Dobeles un novada iestāžu un uzņēmumu vadītājiem. Ar augsto amatpersonu tika pārrunāti gan ieguvumi un zaudējumi no veiktās administratīvi teritoriālās reformas, gan skolu tīkla optimizācijas plāni un ceļu stāvoklis.  

{longHTML}

Reizi piecos gados ar dziesmu un deju uz Rīgu

03.11.2022 Anita Banziņa/Autores foto

   Nākošvasar no 30. jūnija līdz 9. jūlijam Rīgu atkal pieskandinās dziedātāji, dejotāji un pūtēji no Latvijas malu malām. Vispārējie latviešu dziesmu un deju svētki atkal notiks! Šoreiz tie būs īpaši, jo iezīmēs svētku tradīcijas 150. gadskārtu, tāpēc to vadmotīvs ir «Dziesmu svētkiem 150. Tradīcija». Arī Dobeles novada amatiermākslas kolektīvi pošas lielajam notikumam. Par to saruna ar Dobeles novada Kultūras pārvaldes amatiermākslas kolektīvu koordinatoru Arvilu Noviku.

{longHTML}

Un viņš vēl smaida!

03.11.2022 Anita Banziņa/Autores foto


   Par to, kā klājas, stāsta Guntis Eniņš - dobelnieks, dabas pētnieks, vairāku populārzinātnisku grāmatu autors.

- Vasara un rudens man bija ekspedīciju laiks, un tās mani vienmēr priecē. Kopā ar savu palīgu Māri Zeltiņu braucām meklēt dižkokus tepat Dobeles novadā. 2004. gadā, kad biju Dobelē nopircis dzīvokli un jau šurp pārcēlies, kopā ar saviem palīgiem meklējām dižkokus Dobeles rajonā. Bija tāds projekts. Tolaik dižkoku uzskaitē bija ļoti maz, un mēs krietni palielinājām to skaitu. Ap 300 atradām. Tagad apbraucām atkal, skatījāmies, kādas pārmaiņas notikušas. Daudzi koki pa šiem gadiem pieņēmušies resnumā par 30 - 40 centimetriem. Diemžēl daudzi ir jau miruši, vēju un cilvēku iznīcināti. Dižkokus cilvēki joprojām ievaino un nogalina. Daudzus tūkstošus dižkoku savā dzīvē esmu izglābis. 

{longHTML}

Īles ļaudis nekautrējās runāt par visu

02.11.2022 Alise Kruglauža/Autores foto

   Pašvaldības vadības tikšanās cikls ar iedzīvotājiem tuvojas beigām. Dobeles novada domes pārstāvji oktobra noslēgumā viesojās Īles tautas namā «Kumeliņi». Atnākušie vēlējās apspriest tādus tematus, kādi nav bijuši aktuāli citviet, taču neizpalika arī  jautājumi, kuri ir būtiski teju vai visos ciemos. Savukārt novembra pirmajā dienā tikšanās norisinājās Auces kultūras namā, kurā pulcējās līdz šim šādās sapulcēs sastaptais lielākais iedzīvotāju skaits, lai apspriestu aktualitātes Auces, Vecauces un Vītiņu teritorijā.

{longHTML}