Pirmdiena, 2022. gada 28. novembris
Vārda diena : Olita, Rita, Vita

Šā gada Ziemassvētku karaliste — Jau novembrī Lietuvas Pakrojas muiža aicinās uz lielo laternu festivālu „Pūķi, mīti un leģendas“

09.11.2022 PAKROJAS MUIŽA

     Iestājoties tumšajam gadalaikam, arī šogad Lietuvas Pakrojas muižā gaismas iedegs lielākais ziemas pasākums Ziemeļeiropā. Muiža pārsteigs viesus ar Āzijas kultūras iedvesmotu milzu laternu un gaismas festivālu „Pūķi, mīti un leģendas“. Starp miljoniem gaismekļu būs arī jaunas neticama izmēra kvēlojošās zīda laternas, kas ir īpaši radītas Pakrojas muižai.

 

26. novembrī piecpadsmit hektāru plašajā vēsturiskās muižas teritorijā durvis vērs gada spilgtākais festivāls „Pūķi, mīti un leģendas“, padarot šo vietu par Ziemassvētku un Jaungada valstību ar vairāk nekā 50 dažādām izgaismotām mākslinieciskām gaismu kompozīcijām, kuru idejās un tapšanā darbu ir ieguldījuši vairāki desmiti mākslinieku no dažādām Āzijas valstīm. Pasākumā būs apskatāmas speciāli muižai un tās apkārtnei radītas neticami lielas skulptūras: mītiskie briesmoņi un gaismas pūķi, kas nes cerību un laimi, uzticības simboli — dzērves un flamingi, lauvas krūšutēls, kas pasargā no ļaunajiem gariem, apburošā austrumu dieviete un visbeidzot arī 25 metrus garš un 5 metrus augsts jūras briesmonis krokodils Vans, kas izaicinās jūsu drosmi, ļaujot pat tajā ieiet. To visu caurstrāvos svētku rosība, Ziemassvētku tirdziņš, karuseļi, atrakcijas visai ģimenei, austrumu virtuves garšas, tikšanās ar Ziemassvētku vecīti un unikālās muižas aktivitātes — amatnieku darbnīcas, pasaulslavenā vēsturiskā spirta rūpnīca un daudz kas cits.

Esmu gandarīts, ka tumšajā gadalaikā muižas teritoriju atkal izgaismos festivāls, kurā atdzīvojas leģendas. Šogad tas būs piektais gaismas festivāls un, iespējams, lielākais pasākums, kāds jebkad rīkots muižā. Tajā ir izmantoti desmitiem kilometru zīda, miljoniem spuldzīšu un, es nepārspīlēju, simtiem negulētu radošu nakšu. Pasākums pārsteigs tos, kas jau visu redzējuši, un būs tā vieta, kur šoziem būs iespēja smelties maģisko enerģiju, kas jūs pavadīs visu gadu: no neredzētām būtnēm un pat paša uguns valdnieka pūķa, kas ieguvis milzu laternu veidolu,“ stāsta Pakrojas muižas Barons.

Katru piektdienu, sestdienu un svētdienu no 26. novembra līdz 8. janvārim Lielo Āzijas laternu festivāls „Pūķi, mīti un leģendas“ aicina apmeklētājus iegrimt Austrumu mistikā un atklājumos.

Pakrojas muiža atrodas pavisam netālu no Bauskas un vien divu stundu braucienā no Rīgas. Tā ir ne vien Lietuvā lielākā muižas saimniecība, bet arī viena no 18 pievilcīgākajiem kultūras tūrisma vietām Eiropā, kas ir ieguvusi Lietuvas „Gada tūrisma objekts 2018., 2019., 2021.“ titulu. Šeit ik gadu notiek unikāli ziedu un gaismu festivāli, kā arī tiek atdzīvinātas XIX gs. muižas dzīves ainas.

Vairāk informācijas un biļešu iegāde: ŠEIT 

Lasīt vairāk 

Plānoja vienu, sanāca cits. Labāks

20.10.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto   Šodien, kad sabiedrība to vien runā, kā “savilkt galus” straujā energoresursus cenu kāpuma dēļ, kā ietaupīt, šķiet, ka ir tīrais neprāts riskēt un uzsākt uzņēmējdarbību vai paplašināt jau esošo, drīzāk jādomā, kā saglabāt esošo. Iespējams, bet tas noteikti nav stāsts par SIA “M&B Brigzna” vadītāju MĀRTIŅU BRIGZNU. Pirms trijiem gadiem, pirmā kovid pandēmijas priekšvakarā viņš uzdrošinājās atvērt kafejnīcu “Sprīdīši” Annas Brigaderes muzeja telpās Tērvetē. Sākoties pandēmijas otrajam vilnim, Mārtiņš uzsāka saimniekot Dobeles Sporta hallē esošajās kafejnīcas telpās. Savukārt 19. septembrī durvis Dobelē vēla arī kulinārijas veikals “Sprīdīši”. 

Pieteikušās nepilni 3000 mājsaimniecību, sāktas izmaksas

19.10.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto

   Sākot no 1. oktobri visās pašvaldībās, arī Dobeles, tiek pieņemti iesniegumi energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma atbalstam. Kopumā tam pieteikto mājsaimniecību skaits pašlaik pārsniedz jau 100000. Kā “Zemgalei” pastāstīja Dobeles novada domes priekšsēdētājs IVARS GORSKIS, līdz vakarrītam Dobeles novadā pabalstam energoresursu cenu samazinājumam ir pieteikusies 2981 mājsaimniecībā, bet kopā novadā ir aptuveni 11,3 tūkstoši mājsaimniecību.

Svinot 750, Bēnē meklēja saskares punktus

19.10.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto

   Turpinot Bēnes 750. dzimšanas dienas svinību cikla pasākumus, aizvadīto sestdien ikviens tika aicināts uz ciemata tautas namu, lai noklausītos un izbaudītu koncertstāstu “Palikt un vīt ligzdu tālāk...”. Tas bija veidots ļoti interesantā formātā – gaviļnieci Bēni bija ieradušies to pagastu ļaudis un kolektīvi, ar kuriem Bēne robežojas jeb ar kuriem tai ir saskares punkti. Līdz ar to klātesošajiem sarīkojuma laikā bija arī iespēja kopīgi atcerēties dažādus interesantus vēsturiskus faktus, kas Bēnes vārdu saista ar konkrēto pagastu. Iespējams, dažiem tie bija vispārzināmi, dažiem – atklājums.

“Es balsoju par Vijolīti!»

17.10.2022 Sarmīte Rone/Autores foto


   Mēs esam pazīstamas ļoti sen: kopš laikiem, kad kopā dziedājām korī «Sidrabe» un Auces kolektīvā, tikāmies visdažādākajos kultūras un muzikālajos pasākumos. Kaut ko par viņu zināju: pozitīva, vienmēr smaidīga, atbalstoša, tomēr mazliet atturīga, klusa... Nu, izrādās, kaut ko arī neesmu zinājusi: gana uzņēmīga, lai piekristu visnotaļ radikālām pārmaiņām savā dzīvē. Proti, kopš šī mācību gada sākuma VIJA KURSIETE ir jaunveidotās Auces Mūzikas un mākslas skolas direktore. Kā tas nācās?

Atrod 80 sugu sēnes divu stundu laikā

17.10.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto

   Sestdien Lielaucē notika Sēņu diena, ko ar Dobeles novada pašvaldības finansiālu atbalstu rīkoja biedrība “Lielauces attīstībai”. Pasākums, kura vadīja viena no Latvijas vadošajām mikoloģēm, Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja un “Latvijas Lielās sēņu grāmatas” viena no divām autorēm INITA DĀNIELE, bija pulcējis gandrīz trīs desmitus interesentu ne vien no Lielauces, bet arī Auces, Dobeles un pat Rīgas, Ķekavas.

Zebrenē talkoja un kopīgi atpūtās

17.10.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto

   Pagājušo sestdien ikviens Zebrenes iedzīvotājs varēja piedalīties Ražas svētkos. To pirmajā daļā sanākušie tika aicināti kopīgi pastrādāt, grābjot lapas, savukārt vēlāk – atpūsties, iesaistoties dažādās aktivitātēs un pat piedaloties nelielā loterijā.

Bukaišnieki vēlas savu estrādi

13.10.2022 Alise Kruglauža/Autores foto

   Iedzīvotāju tikšanās ar Dobeles novada domes pārstāvjiem turpinās. 12. oktobrī uz divām atsevišķām sarunām tika aicināti Bukaišu un Augstkalnes iedzīvotāji. Abu ciemu iemītnieki nekautrējās uzdot sev interesējošus jautājumus, kā arī iesaistījās diskusijā par vispārīgākiem tematiem.

Darbu pietiek, spēj tikai padarīt

13.10.2022 Anita Banziņa/Autores foto

Malda Šinta - dobelniece, bijusī Latvijas Tautas Frontes Dobeles nodaļas vadītāja. 

   - Kā klājas? Paldies par jautājumu! Dzīvojam kā vairums pensionāru, vairāk domājot par sevi un saviem tuviniekiem. Bet, sekojot laika garam līdzi, nesen ar vīru izslimojām arī kovidu, bet, paldies Dievam, tas bija vieglā formā. Papildinājām arī saslimušo statistiku, jo laboratorijā oficiāli apstiprināja saslimšanu.
   Ja ir māja un dārzs, tad ir jākustas un kaut kas jāpadara. Protams, strādāšana nesokas vairs kā jaunībā, tagad katram darbam ir jāieplāno ilgāks laiks, bet galā tiekam. Atbrauc arī palīgā kāds no bērniem vai mazbērniem, un palīgu ir daudz. Esam izaudzinājuši trīs meitas, viņām savukārt katrai ir trīs bērni. Divām meitām ir jau seši mazbērni, septītais vēl ir ceļā... Grūtākais ir atcerēties visu dzimšanas dienas un vārda dienas.

Suitu novads - laba izvēle

13.10.2022 Anita Banziņa/Autores foto

   Tūrisma firmu vai kolektīvu organizētās ekskursijas jaunie ļaudis un arī ģimenes parasti ignorē, priekšroku dodot saviem brīvajiem ceļojumiem. Aizbrauksim un tad redzēsim, ko un cik ilgi darīt! Ja ir vēlme ceļot tepat, netālu, viens no kolorītākajiem galamērķiem Latvijā varētu būt Alsunga jeb suitu novads.

Kaķeniekos bērnudārzs būs. Ja būs mazuļi

12.10.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto

   Turpinot aizsākto sapulču ciklu, kurās pašvaldības vadība tiekas ar novada pagasta iedzīvotājiem, otrdien tāda notika arī Annenieku pagastā, precīzāk Kaķenieku tautas namā. Uz to bija pulcējušies apmēram 20 cilvēku. Lielākoties sanākušos uztrauca ciematā esošie grausti, kā arī pirmsskolas izglītības iestādes liktenis. Indra Cehanoviča/Autores fotoLAIKRAKSTU VAR IEGĀDĀTIES ARĪ CITOS TIRZNIECĪBAS PUNKTOS DOBELĒ:
SIA DOBELES PB VEIKALĀ BRĪVĪBAS IELĀ 58, SIA "LŪCIJA" (Circle K)   
UZ SĀKUMU