Pirmdiena, 2022. gada 28. novembris
Vārda diena : Olita, Rita, Vita

Šā gada Ziemassvētku karaliste — Jau novembrī Lietuvas Pakrojas muiža aicinās uz lielo laternu festivālu „Pūķi, mīti un leģendas“

09.11.2022 PAKROJAS MUIŽA

     Iestājoties tumšajam gadalaikam, arī šogad Lietuvas Pakrojas muižā gaismas iedegs lielākais ziemas pasākums Ziemeļeiropā. Muiža pārsteigs viesus ar Āzijas kultūras iedvesmotu milzu laternu un gaismas festivālu „Pūķi, mīti un leģendas“. Starp miljoniem gaismekļu būs arī jaunas neticama izmēra kvēlojošās zīda laternas, kas ir īpaši radītas Pakrojas muižai.

 

26. novembrī piecpadsmit hektāru plašajā vēsturiskās muižas teritorijā durvis vērs gada spilgtākais festivāls „Pūķi, mīti un leģendas“, padarot šo vietu par Ziemassvētku un Jaungada valstību ar vairāk nekā 50 dažādām izgaismotām mākslinieciskām gaismu kompozīcijām, kuru idejās un tapšanā darbu ir ieguldījuši vairāki desmiti mākslinieku no dažādām Āzijas valstīm. Pasākumā būs apskatāmas speciāli muižai un tās apkārtnei radītas neticami lielas skulptūras: mītiskie briesmoņi un gaismas pūķi, kas nes cerību un laimi, uzticības simboli — dzērves un flamingi, lauvas krūšutēls, kas pasargā no ļaunajiem gariem, apburošā austrumu dieviete un visbeidzot arī 25 metrus garš un 5 metrus augsts jūras briesmonis krokodils Vans, kas izaicinās jūsu drosmi, ļaujot pat tajā ieiet. To visu caurstrāvos svētku rosība, Ziemassvētku tirdziņš, karuseļi, atrakcijas visai ģimenei, austrumu virtuves garšas, tikšanās ar Ziemassvētku vecīti un unikālās muižas aktivitātes — amatnieku darbnīcas, pasaulslavenā vēsturiskā spirta rūpnīca un daudz kas cits.

Esmu gandarīts, ka tumšajā gadalaikā muižas teritoriju atkal izgaismos festivāls, kurā atdzīvojas leģendas. Šogad tas būs piektais gaismas festivāls un, iespējams, lielākais pasākums, kāds jebkad rīkots muižā. Tajā ir izmantoti desmitiem kilometru zīda, miljoniem spuldzīšu un, es nepārspīlēju, simtiem negulētu radošu nakšu. Pasākums pārsteigs tos, kas jau visu redzējuši, un būs tā vieta, kur šoziem būs iespēja smelties maģisko enerģiju, kas jūs pavadīs visu gadu: no neredzētām būtnēm un pat paša uguns valdnieka pūķa, kas ieguvis milzu laternu veidolu,“ stāsta Pakrojas muižas Barons.

Katru piektdienu, sestdienu un svētdienu no 26. novembra līdz 8. janvārim Lielo Āzijas laternu festivāls „Pūķi, mīti un leģendas“ aicina apmeklētājus iegrimt Austrumu mistikā un atklājumos.

Pakrojas muiža atrodas pavisam netālu no Bauskas un vien divu stundu braucienā no Rīgas. Tā ir ne vien Lietuvā lielākā muižas saimniecība, bet arī viena no 18 pievilcīgākajiem kultūras tūrisma vietām Eiropā, kas ir ieguvusi Lietuvas „Gada tūrisma objekts 2018., 2019., 2021.“ titulu. Šeit ik gadu notiek unikāli ziedu un gaismu festivāli, kā arī tiek atdzīvinātas XIX gs. muižas dzīves ainas.

Vairāk informācijas un biļešu iegāde: ŠEIT 

Lasīt vairāk 

“Tornīšos”, kur par elektrību gādā saule

28.10.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto

   Iespējams, ne viens vien, kurš šovasar devās vasaras svelmē veldzēties uz Gaurata ezeru, pamanīja, ka līdzās senajam ūdenstornim, kas, spītējot laikiem, joprojām lepni slejas uz ūdenskrātuvi vedošās brauktuves malā, nu slejas arī jauna mūsdienīga dzīvojamā ēka. bez tam, kas šodienas energoresursu sadārdzinājuma laikā nav mazsvarīgi, īpašumā elektroenerģija tiek iegūta, izmantojot saules baterijas.

Ja darbu nav, izdomāju tos

27.10.2022 Anita Banziņa/Foto no Gunas Vittes albuma


Guna Vitte
- Dobeles pagasta sekretāre, Dobeles vācu kultūras biedrības prezidente

Darba man pietiek vienmēr. Nekad nav bijis tā, ka nav, ko darīt. Bet, ja tomēr tā kādreiz gadās, izdomāju darbus. Un nekad nav garlaicīgi.

Šis rudens ir tāds trauksmains - daudz vairāk darba nekā parasti, jo pagasta ļaudis steidzas iesniegt pieteikumus apkures atbalstam. Tos visus ir precīzi jāievada sistēmā, kā jau tam jābūt. Cilvēki ir patiešām noraizējušies, kā izdzīvot, jo cenas elektrībai, malkai un it visam aug. Var teikt, briesmīgi aug, un būs jāatrod nauda, lai to visu apmaksātu. Es pati dzīvoju daudzdzīvokļu mājā un jauno rēķinu par apkuri neesmu vēl saņēmusi. Pašlaik dzīvokļus mājā jau apkurina. Radiators gan ir knapi dzīvs, bet siltuma pagaidām vēl pietiek.

Bikstenieki nesūkstās. Tikai jautā

27.10.2022 Indra Chanoviča/Autores foto

   Turpinot tradicionālo tikšanos ar novada iedzīvotājiem, otrdien Dobeles novada pašvaldības vadītājs Ivars Gorskis un citas amatpersonas tikās ar Bikstu pagasta iedzīvotājiem. Uz tikšanos bija ieradušies gan tikai ap diviem desmitiem interesentu. Jāteic, kas “Zemgalei” (kā novērotājai no malas) iekrita acīs - šī pagasta iedzīvotāji gandrīz ne par ko nežēlojās. Kā vēlāk tika sacīts – esam raduši paši tikt ar visu galā. Bet, protams, ja palīdz – paldies!

Bēne vēlas savu pastaigu taku

26.10.2022 Alise Kruglauža/Autores foto

   Trešdien, 26. oktobrī, Dobeles novada domes pārstāvji viesojās Bēnes tautas namā. Tur viņus sagaidīja ap 20 cilvēku liels interesentu pulks. Bēnenieki uzsvēra - ir pateicīgi par to, kas ir jau paveikts, taču ir ļoti daudz nepiepildītu vēlmju. Aktuāla ir jauniešu brīvā laika pavadīšanas iespēja, jo, kaut gan ir izveidots «svaigs» bērnu laukums, vietējiem jauniešiem tur neesot, ko darīt.

Lielauces iemītnieki bijuši gana aktīvi

26.10.2022 Alise Kruglauža/Autores foto

    24. oktobrī Dobeles novada domes pārstāvji viesojās Lielauces tautas namā. Uz tikšanos ar Ivaru Gorski un viņa kolēģiem bija ieradušies dažādu paaudžu ļaudis, lai kopīgi risinātu sasāpējušus jautājumus un uzzinātu jaunumus, kas skar visa novada iedzīvotājus. Jautājumu bija gana daudz, un sarunā aktīvi iesaistījās arī Lielauces pagasta pārvaldes vadītāja Dina Meldere. Iedzīvotājus satrauca gan ģimenes ārsta “nepieejamība”, gan tas, ka vidējās paaudzes deju kolektīvam liegts uzsākt sezonu.

Miltiņos sabrauca truši, vistas, baloži...

25.10.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto

   Pagājušo sestdien Miltiņos, bijušajā kopsaimniecības “Zelta druva” kultūras namā, notika Latvijas sīkdzīvnieku audzētāju biedrības “Trusis un citi” trušu Gada izstāde. Tajā varēja gan aplūkot Latvijā pagaidām vēl jaunu garaušu šķirni, gan iepazīt nepelnīti piemirstas Latvijas nacionālās vērtības – mūsu valstī selekcionētās baložu šķirnes un Latvijas cukurvistiņas.

Devīto saietu Īlē aizvadīja cirka zīmē

24.10.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto

   Pagājušo piektdien Īles tautas namā notika jau 9. novada tautas namu saiets. Šoreiz par tā vadmotīvu bija izvēlēts “Cirks”.
   - Man ir prieks, ka atkal varu jūs visus sveikt tautas namu saietā, nu jau devītajā pēc kārtas. Visiem zināmu ierobežojumu dēļ neesam tikušies divarpus gadus. Tāpēc ir gandarījums, ka saiets pa šo laiku nav izzudis pavisam, bet turpina dzīvot tālāk. Šoreiz tas noritēs cirka zīmē. Kāpēc tieši cirks? Teikšu godīgi – nav ne jausmas! Šis temats kaut kā atnāca pats no sevis. Varbūt tāpēc, ka Rīgas cirks tika aizslēgts un kādam ir tā vieta jāaizpilda? Un kāpēc lai tā nebūtu Īle?- atklājot 9. tautas nama saietu, sacīja tā rīkotāja Īles tautas nama vadītāja SINTIJA LIEKNIŅA.

Penkulniekus interesē, kas notiek Dobelē

24.10.2022 Alise Kruglauža/Autores foto

   Sarunu cikls ar iedzīvotājiem turpinās. 20. oktobrī Penkules iedzīvotāji pulcējās vietējā kultūras namā, lai pārrunātu sev interesējošos tematus un uzdotu jautājumus Dobeles novada domes priekšsēdētājam Ivaram Gorskim un viņa kolēģiem. Penkulniekus visvairāk interesēja ceļu neapmierinošais stāvoklis un jaunumi Dobelē. Būs vai nebūs “Lidl” lielveikals pilsētas centrā? Kad beidzot normalizēsies situācija ar “mūždien slēgto” dzelzceļa pārbrauktuvi? Iedzīvotāji jautāja, novada vadība atbildēja.

Tādēļ jau mēs esam – lai palīdzētu

20.10.2022 Indra Cehanoviča/Alises Kruglaužas foto

   Tiekoties ar iedzīvotājiem, kā arī piedaloties informatīvajās sanāksmēs pagastos, “Zemgalei” ne reizi vien ir nācies dzirdēt iedzīvotāju bažas par to, vai, iestājoties tumšajiem rudens un ziemas vakariem un taupības nolūkos daļēji izslēdzot ielu apgaismojumu, viņi varēs justies droši. Cilvēki satraucas, vai nepieaugs dažādu noziegumu skaits. Lai noskaidrotu profesionāļu, kuri ikdienā strādā, lai novērstu likumpārkāpumus, kā arī atrastu un nodotu tiesai tos, kuri šādus pārkāpumus pastrādājuši, viedokli, “Zemgale” uz sarunu aicināja Valsts policijas Zemgales reģiona Dobeles iecirkņa priekšnieci, pulkvežleitnanti DANU LANDSBERGU.

Privātais ciems - Ķieģeļceplis

20.10.2022 Anita Banziņa/Autores foto

   Mazā ciema vārds pasaka pašu galveno - par Ķieģeļcepli ciems nosaukts tāpēc, ka tajā patiešām atrodas īsts ķieģeļceplis. Tas te ir pats svarīgākais, un ciems pastāv tikai tā dēļ. Ķieģeļi te ir ražoti vienmēr, lai arī kādi laiki un īpašnieki mainījušies.LAIKRAKSTU VAR IEGĀDĀTIES ARĪ CITOS TIRZNIECĪBAS PUNKTOS DOBELĒ:
SIA DOBELES PB VEIKALĀ BRĪVĪBAS IELĀ 58, SIA "LŪCIJA" (Circle K)   
UZ SĀKUMU