Pirmdiena, 2022. gada 28. novembris
Vārda diena : Olita, Rita, Vita

Šā gada Ziemassvētku karaliste — Jau novembrī Lietuvas Pakrojas muiža aicinās uz lielo laternu festivālu „Pūķi, mīti un leģendas“

09.11.2022 PAKROJAS MUIŽA

     Iestājoties tumšajam gadalaikam, arī šogad Lietuvas Pakrojas muižā gaismas iedegs lielākais ziemas pasākums Ziemeļeiropā. Muiža pārsteigs viesus ar Āzijas kultūras iedvesmotu milzu laternu un gaismas festivālu „Pūķi, mīti un leģendas“. Starp miljoniem gaismekļu būs arī jaunas neticama izmēra kvēlojošās zīda laternas, kas ir īpaši radītas Pakrojas muižai.

 

26. novembrī piecpadsmit hektāru plašajā vēsturiskās muižas teritorijā durvis vērs gada spilgtākais festivāls „Pūķi, mīti un leģendas“, padarot šo vietu par Ziemassvētku un Jaungada valstību ar vairāk nekā 50 dažādām izgaismotām mākslinieciskām gaismu kompozīcijām, kuru idejās un tapšanā darbu ir ieguldījuši vairāki desmiti mākslinieku no dažādām Āzijas valstīm. Pasākumā būs apskatāmas speciāli muižai un tās apkārtnei radītas neticami lielas skulptūras: mītiskie briesmoņi un gaismas pūķi, kas nes cerību un laimi, uzticības simboli — dzērves un flamingi, lauvas krūšutēls, kas pasargā no ļaunajiem gariem, apburošā austrumu dieviete un visbeidzot arī 25 metrus garš un 5 metrus augsts jūras briesmonis krokodils Vans, kas izaicinās jūsu drosmi, ļaujot pat tajā ieiet. To visu caurstrāvos svētku rosība, Ziemassvētku tirdziņš, karuseļi, atrakcijas visai ģimenei, austrumu virtuves garšas, tikšanās ar Ziemassvētku vecīti un unikālās muižas aktivitātes — amatnieku darbnīcas, pasaulslavenā vēsturiskā spirta rūpnīca un daudz kas cits.

Esmu gandarīts, ka tumšajā gadalaikā muižas teritoriju atkal izgaismos festivāls, kurā atdzīvojas leģendas. Šogad tas būs piektais gaismas festivāls un, iespējams, lielākais pasākums, kāds jebkad rīkots muižā. Tajā ir izmantoti desmitiem kilometru zīda, miljoniem spuldzīšu un, es nepārspīlēju, simtiem negulētu radošu nakšu. Pasākums pārsteigs tos, kas jau visu redzējuši, un būs tā vieta, kur šoziem būs iespēja smelties maģisko enerģiju, kas jūs pavadīs visu gadu: no neredzētām būtnēm un pat paša uguns valdnieka pūķa, kas ieguvis milzu laternu veidolu,“ stāsta Pakrojas muižas Barons.

Katru piektdienu, sestdienu un svētdienu no 26. novembra līdz 8. janvārim Lielo Āzijas laternu festivāls „Pūķi, mīti un leģendas“ aicina apmeklētājus iegrimt Austrumu mistikā un atklājumos.

Pakrojas muiža atrodas pavisam netālu no Bauskas un vien divu stundu braucienā no Rīgas. Tā ir ne vien Lietuvā lielākā muižas saimniecība, bet arī viena no 18 pievilcīgākajiem kultūras tūrisma vietām Eiropā, kas ir ieguvusi Lietuvas „Gada tūrisma objekts 2018., 2019., 2021.“ titulu. Šeit ik gadu notiek unikāli ziedu un gaismu festivāli, kā arī tiek atdzīvinātas XIX gs. muižas dzīves ainas.

Vairāk informācijas un biļešu iegāde: ŠEIT 

Lasīt vairāk 

Kapitālsabiedrības audita ziņojumā – 40 punktu

09.11.2022 Indra Cehanoviča Autores foto

   “Zemgale” jau rakstīja, ka plānots veikt auditus jeb saimnieciskās darbības izvērtējumu visās Dobeles novada pašvaldības kapitālsabiedrībās. Ir noslēdzies pirmais no tiem, kas notika SIA “Dobeles ūdens”. Secinājums – atklāts 40 dažādu pārkāpumu vai neatbilstību normatīvo aktu prasībām. Plašāk par to “Zemgalei” pastāstīja novada domes priekšsēdētājs IVARS GORSKIS.

   - Šādiem auditiem jeb kapitālsabiedrību pārbaudēm bija jābūt jau sen. Diemžēl, bet jau ilgāku laiku ir bijis tā, ka šo uzņēmumu darbu vērtējam vien, iepazīstoties ar to darbības gada pārskatu rezultātiem ir vai nav peļņa, vai strādāts ar zaudējumiem. No tā tad arī iepriekš tika izdarīti secinājumi, kā kapitālsabiedrība ir strādājusi. Bet patiesībā šie parametri jau nav vienīgie un noteicošie rādītāji. Kapitālsabiedrību darbs ir jāpārbauda pēc būtības, ir jākontrolē to darbs, jāvērtē, cik lietderīgi un likumīgi tiek tērēti to finanšu līdzekļi.

Šim nolūkam pašvaldībā ir izveidota jauna – iekšējā audita – nodaļa, kas atrodas tiešā domes priekšsēdētāja, ne izpilddirektora pārraudzībā, lai tā būtu pēc iespējas neatkarīgāka struktūrvienība.

Saruna ar dobelniekiem – konstruktīva un konkrēta

07.11.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto

   Šī gada pēdējā pašvaldības vadības tikšanās ar iedzīvotājiem aizvadīto ceturtdien notika Dobelē, koncertzālē “Zinta”. Jāteic, ka iespēju uzdot sev interesējošos jautājumus bija izlēmis ļoti niecīgs iedzīvotāju skaits, mazāk nekā divi desmiti cilvēku. Toties pati saruna izvērtās ļoti konstruktīva – bija jautājumi, bija atbildes. Patika tās vai nē, jāspriež pašiem tikšanās dalībniekiem.

Ar Valsts prezidentu runāja par situāciju novadā un aktualitātēm

03.11.2022 Sarmīte Rone/Autores foto

    Trešdien darba vizītē Dobeli apmeklēja Valsts prezidents Egils Levits, apmeklējumu sākot Dobeles kultūras namā ar sarunu ar novada domes deputātiem un vairākiem Dobeles un novada iestāžu un uzņēmumu vadītājiem. Ar augsto amatpersonu tika pārrunāti gan ieguvumi un zaudējumi no veiktās administratīvi teritoriālās reformas, gan skolu tīkla optimizācijas plāni un ceļu stāvoklis.  

Reizi piecos gados ar dziesmu un deju uz Rīgu

03.11.2022 Anita Banziņa/Autores foto

   Nākošvasar no 30. jūnija līdz 9. jūlijam Rīgu atkal pieskandinās dziedātāji, dejotāji un pūtēji no Latvijas malu malām. Vispārējie latviešu dziesmu un deju svētki atkal notiks! Šoreiz tie būs īpaši, jo iezīmēs svētku tradīcijas 150. gadskārtu, tāpēc to vadmotīvs ir «Dziesmu svētkiem 150. Tradīcija». Arī Dobeles novada amatiermākslas kolektīvi pošas lielajam notikumam. Par to saruna ar Dobeles novada Kultūras pārvaldes amatiermākslas kolektīvu koordinatoru Arvilu Noviku.

Un viņš vēl smaida!

03.11.2022 Anita Banziņa/Autores foto


   Par to, kā klājas, stāsta Guntis Eniņš - dobelnieks, dabas pētnieks, vairāku populārzinātnisku grāmatu autors.

- Vasara un rudens man bija ekspedīciju laiks, un tās mani vienmēr priecē. Kopā ar savu palīgu Māri Zeltiņu braucām meklēt dižkokus tepat Dobeles novadā. 2004. gadā, kad biju Dobelē nopircis dzīvokli un jau šurp pārcēlies, kopā ar saviem palīgiem meklējām dižkokus Dobeles rajonā. Bija tāds projekts. Tolaik dižkoku uzskaitē bija ļoti maz, un mēs krietni palielinājām to skaitu. Ap 300 atradām. Tagad apbraucām atkal, skatījāmies, kādas pārmaiņas notikušas. Daudzi koki pa šiem gadiem pieņēmušies resnumā par 30 - 40 centimetriem. Diemžēl daudzi ir jau miruši, vēju un cilvēku iznīcināti. Dižkokus cilvēki joprojām ievaino un nogalina. Daudzus tūkstošus dižkoku savā dzīvē esmu izglābis. 

Īles ļaudis nekautrējās runāt par visu

02.11.2022 Alise Kruglauža/Autores foto

   Pašvaldības vadības tikšanās cikls ar iedzīvotājiem tuvojas beigām. Dobeles novada domes pārstāvji oktobra noslēgumā viesojās Īles tautas namā «Kumeliņi». Atnākušie vēlējās apspriest tādus tematus, kādi nav bijuši aktuāli citviet, taču neizpalika arī  jautājumi, kuri ir būtiski teju vai visos ciemos. Savukārt novembra pirmajā dienā tikšanās norisinājās Auces kultūras namā, kurā pulcējās līdz šim šādās sapulcēs sastaptais lielākais iedzīvotāju skaits, lai apspriestu aktualitātes Auces, Vecauces un Vītiņu teritorijā.

Pirmie kucēni noslīcināti jeb veikts audits vienā kapitālsabiedrībā

02.11.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto
   Aizvadīto ceturtdien notika kārtējā Dobeles novada domes sēde. Ar tajā izskatītajiem lēmumprojektiem varēsiet iepazīties nākamajā “Zemgales” numurā. Šoreiz piedāvājam iepazīties ar izpilddirektora Agra Vilka ziņojumu un deputātu jautājumiem, kas amatpersonai tika uzdoti. Starp tiem bija arī vaicājums par nule kā notikušo auditu vietvaras kapitālsabiedrībā “Dobeles ūdens”. Jāpiebilst, ka šādi auditi plānoti visās pašvaldības kapitālsabiedrībās. Plašāk par šo varēs lasīt “Zemgales” otrdienas numurā.

«Valodiņa» Briselē saņem Eiropas Inovatīvas mācīšanas balvu

31.10.2022 Alise Kruglauža/Autores foto

   25. oktobrī Briselē, Beļģijas galvaspilsētā, notika Eiropas mēroga pasākums, kurā sumināja Eiropas Inovatīvas mācīšanas balvas laureātus. Svinīgā ceremonijā tika paziņoti visi Erasmus+ dalībvalstu labāko projektu īstenotāji. Atsevišķu valstu laureāti prezentēja savu projektu, un to starpā bija arī Latvija, kuru pārstāvēja Dobeles speciālās pirmsskolas izglītības iestādes «Valodiņa» vadītāja Vēsma Baķe.

Alise Kruglauža/Autores foto

Vecauces pilī izspēlēja dzīvos stāstus

31.10.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto

   Jau 11. reizi oktobra nogalē visā Latvijā notiek Leģendu nakts, ko rīko Latvijas piļu un muižu asociācija. Par šī gada pasākuma tematu bija izvēlēti brīnumi, maģija un arī zinātnes atklājumi.

   Leģendu naktī piedalījās arī divas mūspuses pilis – Dobeles Pilī šāds pasākums notika pirmo reizi, savukārt Vecauces pils tajā iesaistās regulāri.
   Vecauces pilī notiekošajam sarīkojumam bija dots nosaukums “Dzīvās bildes”. Izmantojot mākslinieces Laumas Baueres darinātās lelles, aktieri palīdzēja skatītājiem iejusties dīvainos un mistiskos notikumos, kuri reiz, sensenos laikos, norisinājušies Auces apkārtnē.

Dobeles Pilī atdzima leģendas

31.10.2022 Alise Kruglauža/Autores foto


   29. oktobrī visi interesenti - gan vietējie pilsētnieki, gan ciemiņi no tuvienes un tālienes - tika aicināti uz pirmo Leģendu nakti Dobeles Pilī «Stāsti dzīvo, kamēr tos stāsta». Pasākums bija pulcējis tik lielu interesentu pulku, ka pie ieejas pils ēkā veidojās pamatīga rinda.LAIKRAKSTU VAR IEGĀDĀTIES ARĪ CITOS TIRZNIECĪBAS PUNKTOS DOBELĒ:
SIA DOBELES PB VEIKALĀ BRĪVĪBAS IELĀ 58, SIA "LŪCIJA" (Circle K)   
UZ SĀKUMU