Sestdiena, 2019. gada 20. jūlijs            Vārda diena : Ramona, Ritma

Bērnu lasītprasme – kā to uzlabot?

   Jau ilgāku laiku Latvijā darbojas lasīšanas veicināšanas programma «Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija», kurai pērn pievienojās Latvijas nacionālās skaļās lasīšanas sacensība 11 līdz 12 gadus veciem bērniem. Tas bija viens no tematiem, kas tika pārrunāts seminārā Dobeles novada Centrālajā bibliotēkā 3. oktobrī, kurā piedalījās mūsu apkaimes bibliotēku darbinieki.

Seminārā par paveikto un iecerēm šajā jomā pastāstīja Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centra vadītāja SILVIJA TRETJAKOVA, bet semināra ievadā visus uzrunāja Dobeles novada Centrālās bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļas vadītāja Brigita Baumane, akcentējot, ka Dobeles novada Centrālās bibliotēkas lasītājs Roberts Ozoliņš bija pirmās Latvijas nacionālās skaļās lasīšanas sacensības uzvarētājs visā Latvijā. Ar aplausiem tika sveikta viņa skolotāja Lilija Losberga, kura piedalījās arī šajā seminārā. Roberta Ozoliņa iegūtā ceļojošā balva kopš vasaras brīvlaika sākuma ir novietota Dobeles novada Centrālajā bibliotēkā, bet līdz tam tā atradās Dobeles 1. vidusskolā, kurā mācās skaļās lasīšanas sacensības uzvarētājs.

– No 2001. gada Latvijā tiek īstenotas lasīšanas veicināšanas programmas, kas iesākās ar «Bērnu žūriju», vēlāk pievienojās programma «Grāmatu starts», ko īsteno Latvijas Nacionālās bibliotēkas atbalsta biedrība, pērn sākām realizēt Latvijas nacionālo skaļās lasīšanas sacensību.
Silvija Tretjakova pastāstīja, ka programma «Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija» darbojas ne vien Latvijā, bet visā pasaulē, kur tajā iesaistās latviešu diasporas jaunie lasītāji un viņu vecāki. Nu jau ir aptvertas 57 vietas visā pasaulē – gan Austrālijā, gan ASV, gan daudzās Eiropas valstīs. Vairākas vietas ir Vācijā, Anglijā, Īrijā.
Plašāk lasiet «Zemgalē» 5. oktobrī!
16.10.2018

«Zvaniņā» skaistas taciņas un telpas

   Pirmsskolas izglītības iestādē «Zvaniņš» Dobelē ir ap 250 audzēkņu. Vasarā bērnudārzā ir veiktas būtiskas pārmaiņas gan āra teritorijā, gan iekštelpās. Aicinot ciemos pašvaldības pārstāvjus un būvniekus, iestādes vadītāja Dina Štraube un viņas vietniece Daina Sarmīte Vējiņa vēlējās parādīt paveikto un dalīties priekā par ieguvumiem darba un mazo dobelnieku vides uzlabošanā.

Atsaucot atmiņā vienu no pirmajiem veikumiem PII «Zvaniņš», kad tika izveidots jauns rotaļu laukums bērnudārza teritorijā, mājinieki aicināja viesus doties pastaigā, lai varētu parādīt, kā nu izskatās visa apkaime. Visi rotaļu laukumi ir aprīkoti ar jaunām iekārtām un ir mūsdienīgi. Dina Štraube akcentēja, ka tas veikts pakāpeniski, bet šajā vasarā ir jaunu segumu ieguvušas ietves, sakārtota un jaunu veidolu ieguvusi zaļā zona, četrās grupu telpās veikts remonts.

18.09.2018

Gatavojamies 13. Saeimas vēlēšanām

   Vēl nepilnas trīs nedēļas līdz 13. Saeimas vēlēšanām, kad balsstiesīgie Latvijas iedzīvotāji dosies pie vēlēšanu urnām, lai izdarītu savu izvēli par kādu no 16 politiskajām partijām. Sarunā ar Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) Informācijas nodaļas vadītāju KRISTĪNI BĒRZIŅU «Zemgale» skaidroja, kā gatavoties šim atbildīgajam notikumam. Sarunu lasiet otrdienas laikrakstā.
18.09.2018

Mazpulcēni var baudīt darba augļus

   Mazpulku kustības pirmsākumi saistāmi ar Amerikas Savienotajām Valstīm, taču arī Latvijā tai ir nozīmīga loma bērnu un jaunatnes audzināšanā un ievadīšanā dažādos darbos.

Mazpulku kustībai Latvijā veltīta izstāde septembra sākumā tika atklāta Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejā «Pikšas». Ir likumsakarīgi, ka tieši šajā muzejā ir skatāma šāda izstāde, jo Kārlis Ulmanis emigrācijā pavadītajā laikā Amerikā iedvesmojās idejai, ka arī Latvijā jaunatnei vajadzīga īpaša organizācija, kas veltītu plašāku uzmanību lauksaimniecībai un sabiedriskās dzīves izkopšanai. Viņš sāka par to rakstīt presē un popularizēt šo ideju. Mazpulki Latvijā tika nodibināti 1929. gadā. Tie tika dibināti ne vien laukos, bet arī pilsētās – gan pie pamatskolām, gan pie vidējām mācību iestādēm. Dalībnieki mācījās mājturības pamatus, mājamatniecības darbus, iepazina tehniku, kopa izmēģinājumu lauciņus, nodarbojās ar sportu un māksliniecisko pašdarbību.
Mūsdienās mazpulki darbojas vairākās apkaimes skolās – arī Annenieku pamatskolā, kur ir 485. Annenieku mazpulks, un Bērzupes speciālajā internātpamatskolā, kur ir Bērzupes mazpulks. Abus vada skolotāja INTA BALČŪNA, kura «Zemgalei» pastāstīja par šo mazpulku paveikto šajā gadā.14.09.2018

Saruna dzejā - Latvija, dzimtā pusi, mājas

   Septembris Latvijā ir arī Dzejas dienu mēnesis, kad biežāk nekā citkārt notiek dažādi literāri pasākumi, kas saistīti ar dzeju. Atzīmējot rakstnieka Raiņa 100. dzimšanas dienu 1965. gada 11. septembrī, Latvijā pirmo reizi tika rīkotas Dzejas dienas, kas nu kļuvušas par ikgadēju notikumu.

Ik gadu laikraksta «Zemgale» lasītājiem ir iespēja lasīt apkaimes literātu biedrības «Spārni» dalībnieku dzejas sacerējumus. Šoreiz, sagaidot Latvijas 100. dzimšanas dienu, tie veltīti Latvijai, dzimtajai pusei un vietai. Literātu veikumu apkopoja un «Zemgalei» iesūtīja biedrības vadītāja Velga Deksne.
14.09.2018

Atbildes nerada, ziņojums nepārliecināja, būvniecību grib apturēt

   Aizvadītajā piektdienā Dobeles novada pašvaldībā notika sanāksme, kurā interesentiem bija iespēja uzklausīt un apspriest ziņojumu par vēja elektrostaciju parku «Dobele» un «Pienava» būvniecību un darbības ietekmi uz vidi. Paredzētās darbības nosaukums: Vēja elektrostaciju parku «Dobele» un «Pienava» būvniecība.
  Īsa un kodolīga sākotnējā izskatā ir informācija par iecerēto būvniecību Dobeles un kaimiņu novadā. Tie, kuri bija izmantojuši iespēju un izpētījuši ziņojumu, uzzināja vairāk, tāpēc daudziem bija radušies jautājumi, uz kuriem atbildes ziņojumā nebija rastas. Droši vien tāpēc tika sperts nākamais solis, dodoties uz tikšanos ar ziņojuma sagatavotājiem.
14.09.2018

Viens deputāts ir pret miljoniem vērto balsojumu

   Dobeles novada domes augusta sēdē tika izskatīti 22 jautājumi, no kuriem lielākā daļa bija par darījumiem ar nekustamajiem īpašumiem. Tie debates neraisīja un tika akceptēti, balsojot «par» visiem deputātiem, kuri sēdē piedalījās. Sēdē no 17 novada domes deputātiem nepiedalījās trīs: Aldis Cīrulis, Viktors Eihmanis un Edīte Kaufmane.
Protams, visi jautājumi iepriekš bija izskatīti attiecīgo komiteju sēdēs un, vairākumam atbalstot izstrādātos lēmumprojektus, virzīti izskatīšanai un akcepta saņemšanai domes sēdē.
Tiklīdz jautājums bija par aizņēmumu Valsts kasē, kas būs apmēram 2,7 miljoni eiro, saistībā ar grozījumiem Dobeles novada domes 2017. gada 27. jūlija lēmumā Nr. 184/9 «Par projekta iesnieguma «Dobeles novada vispārējās izglītības iestāžu mācību vides uzlabošana» iesniegšanu», izvērsās plašākas debates. Ziņotāja šajā jautājumā bija novada pašvaldības Attīstības nodaļas vadītāja Laila Šereiko.

– Esam kā ķīlnieki, iepriekš piekrītot visu īstenot par vienu summu, bet nu tā ir palielinājusies gandrīz par vienu ceturtdaļu, – sacīja AINĀRS MEIERS.
14.09.2018

Gadsimtu satikšanās Dobeles pilsdrupās rit arheologa uzraudzībā

   Jau ilgāku laiku Dobeles pilsdrupās rosās būvnieki un daļa no šā objekta ir apmeklētājiem slēgta. Tie, kuri cītīgi seko līdzi iecerēm, ko plāno īstenot Dobeles novada pašvaldība, zina, ka tur sākti konservācijas un pārbūves darbi. Jau vairākus gadus tika runāts, ka Dobeles pilsdrupās iecerēts īstenot arhitekta Pētera Blūma projektu.14.09.2018

Sudrabu pasaules čempionātā kaldina arī «sprīdīši»

   Augusta sākumā Latvijā norisinājās pasaules čempionāts orientēšanās sportā. Skrejošie orientieristi sacentās Rīgā un Siguldas apkaimē, taku orientieristi – Daugavpilī. Par milzīgu pārsteigumu parūpējās Latvijas taku orientieristu izlase, izcīnot sudraba medaļas stafetē. Pirmo etapu Latvijas izlasē pieaugušajiem veica piecpadsmitgadīgais Dobeles kluba «TSK Sprīdītis» pārstāvis, Annas Brigaderes pamatskolas 9. klases audzēknis Kristaps Mierlauks.
14.09.2018

Uz Vāciju mēnesi pēc Deju svētkiem

   Atkal viena vasara deju kopas «Akači» un nu jau arī «Ex Akači» vēsturē ir nodejota. Tāpat kā visas iepriekšējās, arī šī bija dažādiem notikumiem, koncertiem un piedzīvojumiem bagāta. Visemocionālākais mūsu piedzīvojums, protams, bija XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki, bet ar to mūsu vasaras dejošana nebeidzās, jo tieši mēnesi pēc svētku gājiena devāmies ceļā uz Bavārijas mazpilsētas Šmidmīlenes 40. tirgus svētkiem. Vairāk ceturtdienas laikrakstā.
14.09.2018
1 ... 5678910111213 ... 328